leadrebel - Smart Answers. Smarter Community. Logo

Questions in Grade High-school

📝 Answered - A pencil box and a notebook together cost $6.28. The notebook costs $0.70 more than the pencil box. How much does the notebook cost?

📝 Answered - What restriction does the Constitution place on bails, fines, and punishments?

📝 Answered - What happens when a cold air mass meets a warm air mass that is not moving?

📝 Answered - Which of the following reasons complete the proof in the picture below A.definition of complementary B.substitution property of equality C.definition of supplementary angles D.transitive property of equality

📝 Answered - The coordinates of the focus of the parabola \(-0.25x^2 = y - 2\) are: A. (0, 6) B. (0, 1) C. (0, −2) D. (0, 3)

📝 Answered - Find the unit rate. 6 ounces for 2.5 servings

📝 Answered - Find the unit rate for the following: $2 for 5 cans of dog food

📝 Answered - Find the unit rate for $121.50 earned over 18 hours.

📝 Answered - How did Americans react to the events in Europe and Asia in the early stages of World War II?

📝 Answered - In the book "Night," compare how other boys treat their fathers with Eliezer's treatment of his own father.